Skip to main content

Pożegnanie

Bardzo smutna wiadomość… dzisiaj, 29 IX, zmarła w wieku 94 lat pani Halina Herbert- Żebrowska, starsza siostra Zbigniewa Herberta. Kiedy była gościem naszej szkoły, dała się poznać jako ciepła, dowcipna, pełna inteligencji i uroku osoba. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcie z dzieciństwa – obok Halinki Herbert jej bracia: Zbigniew i Janusz

Obok pani Haliny – Katarzyna Pechman (dyrektor artystyczny Herbertiady) i Maria Dorota Pieńkowska (kustosz Muzeum Literatury w Warszawie)

Otrzęsiny

Szkolny „chrzest” to u nas trwała tradycja. Zwykle wygląda to tak, że drugoklasiści przygotowują scenariusz działań, które w kulturowej tradycji nosiły nazwę „obrzędów inicjacyjnych”. W kulturach pierwotnych obrzędy owe bywały na ogół bolesne – no ale my nie jesteśmy kulturą pierwotną.  Nie wybijamy górnych jedynek jak Aborygeni, nie przywiązujemy do pala męczarni jak Czarne Stopy, a nawet nie wkładamy do mrowiska jak mieszkańcy Oceanii. Zadania mają formę symboliczną i łagodną, wywołując raczej uśmiech niż łzy.Więcej… »

Miłe początki

I oto zaczyna się nowy rok szkolny. Nasza szkolna społeczność wzbogaciła się liczebnie: prócz naturalnego nabytku – kilkunastoosobowej klasy pierwszej liceum – pojawiła się cała nowa klasa gimnazjalna – uczniowie i ich rodzice z likwidowanego gimnazjum w Radzikowie uczynili zaszczyt naszej szkole, przenosząc w jej mury całą klasę drugą. Ponadto pojawiła się nowa, sześcioosobowa klasa trzecia liceum. Podniesieni na duchu gwarem i wzmożonym ruchem na szkolnych korytarzach, zasiadamy do nowych (oby smakowitych!) edukacyjnych specjałów.Więcej… »