W czwartek 13 kwietnia odbył się w naszej szkole VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Mała Herbertiada”. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów (a była ich rekordowa ilość: 32 osoby!) recytowali utwory naszego Patrona – wiersze, prozę poetycką, a nawet fragment eseju. To było prawdziwe święto literatury i żywego słowa. Jury (Helena Elert, Irena Krychowiak i Klara Czaplewska) wysoko oceniło poziom konkursowych prezentacji, postanawiając przyznać następujące nagrody:

w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Daria Majewska (Szkoła Podstawowa nr 4 im. I Armii Wojska Polskiego), wiersz Głos wewnętrzny,

II miejsce – Agnieszka Dusza (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marynarzy Polskich), Przypowieść,

III miejsce – Lawinia Zawartowska (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Zespół Placówek Oświatowych Morska Kraina), proza poetycka pt. Diabeł,

wyróżnienia:

Anastazja Pilarska (Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II), Pudełko zwane wyobraźnią,

Maja Skubisz (Szkoła Podstawowa w Dźwirzynie im. Jana Pawła II), Diabeł,

Jagoda Bieńko (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Szkoła Podstawowa w Gościnie), proza Niedźwiedzie;

w kategorii gimnazjalnej:

I miejsce – Dominika Plata (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego), wiersz Ze szczytu schodów,

II miejsce – Martyna Kudlińska (Gimnazjum w Ustroniu Morskim im. Orła Białego), wiersz Wilki,

III miejsce – Iga Szukalska (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Gimnazjum nr 1), proza Ofiarowanie Ifigenii,

wyróżnienia:

Ernest Otocki (Społeczne Gimnazjum w Dźwirzynie), Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz,

Maciej Iwańczyk (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy), Pan Cogito o potrzebie ścisłości,

Kacper Pierzak (Gimnazjum nr 1), Dotyk,

Wiktoria Świtoń (Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Gimnazjum nr 1), Siódmy anioł.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, ponadto laureatom dyrektor naszej szkoły wręczył nagrody książkowe (głównie tomy poezji), a Dominika Plata została zaproszona do udziału w warsztatach sztuki słowa i we wrześniowej gali Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”.

Konkurs odbył się pod patronatem Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kołobrzeg oraz Komitetu Organizacyjnego „Herbertiady”, a towarzyszyła mu wystawa herbertowskiego archiwum ze zbiorów szkolnych oraz kolekcji Wojciecha Czaplewskiego – turniejowego konferansjera, a na codzień – naszego polonisty.