Od wtorku do czwartku (2 – 4 X 2018) kilkuosobowa delegacja z naszej szkoły wzięła udział w jubileuszowym XX Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół. Spotkanie tego elitarnego, zrzeszającego 21 szkół stowarzyszenia zorganizowane zostało przez XX LO im. Herberta w Gdańsku.  Bogaty program zjazdu obejmował m.in. mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych wszystkich obecnych na zjeździe szkół, zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności (w którego prestiżowej sali audytoryjnej odbyło się oficjalne otwarcie) oraz legendarnej sali BHP, gdzie podpisywano porozumienia gdańskie w sierpniu 1980 roku, konkurs debat oksfordzkich, poświęconych myśli Patrona, niezwykły Herbertowski spektakl w Teatrze Szekspirowskim, warsztaty teatralne… Wśród gości zjazdu szczególnie gorąco witany był siostrzeniec Zbigniewa Herberta – historyk, erudyta i strażnik pamięci o swoim wuju – Rafał Żebrowski (gimnazjalista Maciek z naszej szkolnej delegacji skorzystał z okazji, aby wdawać się w długie rozmowy z tym niezwykłym człowiekiem), zrobiliśmy też sobie zdjęcie z prezesem Klubu – Wojciechem Kalickim (dyrektorem Zespołu Szkół im. Z. Herberta w Lublinie). A następny zjazd herbertowskiej „rodziny” – za rok w Słupsku.